Łazienka

Ściany w łazience

sciany w lazience

Urządzenie łazienki przede wszystkim kojarzy się z wyborem płytek ściennych i podłogowych. W ostatnich latach to właśnie one były główną dekoracją łazienek. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę różnorodność nowoczesnych płytek, dostępnych w wielu formach, fakturach, kolorach i rozmiarach. Wykorzystanie kafelków umożliwia nam łatwe zaprojektowanie atrakcyjnego, zgodnego z najnowszymi trendami wnętrza.

Jednak coraz więcej osób decyduje się na alternatywne materiały wykończeniowe, które nie tylko są mniej kosztowne, ale również unikalne ze względu na swój design. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat – gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Płytki łazienkowe wciąż popularne

Kafelki ścienne i podłogowe cieszą się dużym uznaniem jako materiał wykończeniowy. Służą nie tylko jako tło dla całkowitej aranżacji łazienki, ale mogą być także mocnym akcentem dekoracyjny. Płytki posiadają wiele zalet. Wybierając je, klienci szukają nie tylko ciekawych wzorów, ale przede wszystkim solidnego produktu. Są bowiem bardzo wytrzymałe. Łazienka z płytkami przez długi czas prezentuje się nienagannie. Co więcej, są odporne na różne niekorzystne czynniki, które wyróżniają pomieszczenia łazienkowe.

Plusy i minusy płytek w łazience

Urządzenie łazienki z zastosowaniem płytek ściennych i podłogowych to bardzo praktyczne rozwiązanie. Są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Łatwo je utrzymać w czystości, nie zniekształcają się przy kontakcie z wodą i zachowują swój oryginalny wygląd. Niestety zakup i montaż płytek to dość drogie przedsięwzięcie – w niektórych regionach Polski koszt ich instalacji przewyższa cenę samego materiału. Na dodatek wymiana starych płytek na nowe wiąże się z wieloma niedogodnościami dla domowników, takimi jak długość remontu, kurz, brud i hałas, co może przeszkadzać również sąsiadom. Z powyższych powodów coraz więcej osób decyduje się na inne materiały wykończeniowe do łazienek.

Czy tapeta w łazience to dobry pomysł?

Powszechne jest przekonanie, że jedynym właściwym materiałem do wykończenia łazienki są płytki. To błędne myślenie! Tapety zdobywają coraz większą popularność. Są nie tylko znacznie tańsze, ale też wiele osób jest w stanie zamontować je samodzielnie, co dodatkowo obniża koszty remontu łazienki. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie dostępne na rynku typy tapet nadają się do specyficznych warunków panujących w łazience, takich jak wilgoć czy duże wahania temperatur. Dlatego powinniśmy wybrać produkty przeznaczone specjalnie do łazienek. Są to głównie tapety winylowe oraz wykonane z włókna szklanego. Tego typu produkty są nie tylko odporne na wilgoć, ale także łatwe do utrzymania w czystości.

Tapety winylowe

Tapety winylowe, dzięki swojej teksturze, prezentują szeroki wybór kształtów, kolorów i faktur. Ich zaletą jest możliwość imitowania różnych materiałów – od cegieł, przez płytki ceramiczne aż po beton. Co więcej, niektóre z nich można wykorzystać do stworzenia unikalnych wzorów graficznych, co obecnie cieszy się dużym uznaniem wśród klientów indywidualnych, jak również projektantów wnętrz.

Tapety z włókna szklanego

Jest to opcja bardziej kosztowna, ale jednocześnie też bardziej praktyczna, szczególnie gdy ściany nie są idealnie równe. Dodatkowym atutem jest możliwość ich malowania, co pozwala na łatwe i szybkie ich odświeżenie.

Fototapeta

Ciekawą alternatywą jest fototapeta, która pozwala na podkreślenie konkretnej przestrzeni, jak na przykład strefa kąpieli w nowoczesnym wnętrzu. Można ją umieścić za wolnostojącą wanną lub na jednej ze ścian wnęki prysznicowej. Wiele firm oferuje możliwość stworzenia tapet z dowolnych zdjęć, co pozwala na stworzenie wnętrza o unikalnym, spersonalizowanym charakterze.

Farba – alternatywny dla płytek

Jednym z najekonomiczniejszych rozwiązań na wystrój łazienki jest pomalowanie ścian farbą. Jest to dobry sposób nie tylko na nową aranżację pomieszczenia, ale także na jego odświeżenie poprzez pomalowanie płytek. Ten zabieg pozwala na szybką i tanią przemianę wnętrza. W ofercie sklepów znajdziemy wiele różnych kolorów farb, które idealne nadają się do tego typu zadań. 

Przed rozpoczęciem malowania płytek, ważne jest, aby je odtłuścić i oczyścić. W przeciwnym razie zanieczyszczenia będą widoczne na powierzchni. Inną możliwością, szczególnie przy planowaniu nowego wystroju łazienki, jest pomalowanie ścian farbą. Do tej czynności trzeba użyć specjalnych farb, które są odporne na wilgoć i pleśń. Mowa tu o farbach ceramicznych i lateksowych. Niektórzy producenci dodatkowo oznaczają swoje produkty, że są przeznaczone do łazienek, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniej farby.

O autorze

Moje porady

Cześć! Jestem Patryk i uwielbiam remonty mieszkań. Mam w tym spore doświadczenie, więc chętnie podzielę się z Wami wskazówkami i trikami, które pozwolą Wam sprawnie i bez stresu przeprowadzić remont. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, śmiało piszcie - postaram się pomóc najlepiej, jak potrafię!