Łazienka

Jakie płytki do łazienki?

plytki w lazience

Ceramiczne płytki są niewątpliwie najlepszym wyborem dla łazienek, zarówno dla podłóg, jak i ścian, ponieważ są wytrzymałe na wilgoć i uszkodzenia. Szeroka gama dostępnych wzorów, kolorów, rozmiarów i kształtów, a także ich matowych lub błyszczących wykończeń, umożliwia indywidualne dopasowanie do każdej łazienki. Jakie płytki będą najlepszym wyborem podczas urządzania łazienki?

Płytki błyszczące powiększają przestrzeń

Większość łazienek nie może poszczycić się dużą przestrzenią. Są to zwykle niewielkie pomieszczenia, które chcielibyśmy wizualnie powiększyć. Możemy to osiągnąć za pomocą płytek ceramicznych z połyskiem. Skutecznie odbijają światło, podobnie do luster, które stanowią doskonałe rozwiązanie dla małych powierzchni. Dzięki zastosowaniu płytek z połyskiem łazienka zyska na przestrzeni i będzie wyglądać na znacznie obszerniejszą, niż rzeczywiście jest. Jasne barwy, takie jak biel, beż, szarość oraz łagodne odcienie écru, dodatkowo podkreślą ten efekt.

Płytki matowe łatwe w pielęgnacji

Jeżeli cenisz sobie nieskazitelną czystość i chcesz bezproblemowo usuwać brud z powierzchni w Twojej łazience, zarówno płytki matowe, jak i błyszczące mają te właściwości. Niemniej jednak na matowych płytkach plamy są mniej zauważalne, co sprawia, że łazienka będzie wyglądać wciąż dobrze, nawet jeżeli nie była sprzątana przez dłuższy czas. Rozważając, który rodzaj płytek lepiej wybrać pod kątem widoczności zabrudzeń, powinieneś bardziej skłaniać się ku opcji matowej. To samo odnosi się do smug, które mogą pojawiać się na błyszczących powierzchniach, zaś na matowych są one trudniejsze do zauważenia. Płytki matowe są częstym wyborem dla powierzchni łazienkowych szczególnie narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, takich jak prysznic czy obszar wokół wanny.

Połysk intensywnych kolorów

Jeśli zastanawiasz się, które płytki do łazienki wybrać, aby uzyskać efekt żywych kolorów, zdecyduj się na wariant błyszczący. Prezentują się one niezwykle dobrze w towarzystwie nasyconych kolorów. Kompozycja różnych barw płytek pozwala na stworzenie unikalnego, pełnego dynamiki i głębi wnętrza. Ponadto zastosowanie kolorów kontrastujących jest świetnym sposobem do zaznaczenia różnych stref w łazience, jak również do podkreślenia wybranych elementów przestrzeni.

Połączenie matu z połyskiem

Zastosowanie zarówno matowych, jak i błyszczących płytek w jednym pomieszczeniu jest interesującym rozwiązaniem. Stylowa podłoga z matowych płytek, które imitują beton, może stanowić eleganckie tło dla ścian pokrytych błyszczącymi płytkami metro w kolorze białym. Możliwe jest także umieszczenie na ścianach w łazience obu rodzajów kafelków – w tym samym kolorze, lecz o różnym wykończeniu. Kolejnym ciekawym pomysłem jest wybór matowych płytek wzbogaconych o dekoracyjną mozaikę z połyskiem.

Oba warianty kafelków oferują mnóstwo kombinacji, a ich dobór zależy od indywidualnych preferencji klienta. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, zdecyduj się na więcej elementów błyszczących. Natomiast gdy cenisz sobie nieskazitelną czystość, wybierz mat, który bardziej maskuje zabrudzenia.

O autorze

Moje porady

Cześć! Jestem Patryk i uwielbiam remonty mieszkań. Mam w tym spore doświadczenie, więc chętnie podzielę się z Wami wskazówkami i trikami, które pozwolą Wam sprawnie i bez stresu przeprowadzić remont. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, śmiało piszcie - postaram się pomóc najlepiej, jak potrafię!