Łazienka

Jaka umywalka do łazienki?

umywalka w lazience

Wybierając umywalkę do łazienki, często napotykamy wiele dylematów. Najpierw musimy ustalić, czy preferujemy model na blacie, czy też pod nim. Następnie trzeba dobrać pasującą baterię i odpowiednio dostosować rozmiar umywalki do metrażu łazienki. Ten artykuł z pewnością pomoże Ci w zakupie funkcjonalnej umywalki.

Umywalki ceramiczne

Materiały stosowane do produkcji urządzeń sanitarnych, takich jak umywalki, sedesy czy bidety, muszą posiadać właściwości odporne na wysoką temperaturę oraz na chemikalia używane w domu. Z tego powodów ceramika od wielu lat jest artykułem szczególnie cenionym do urządzania łazienek.

Wśród umywalek ceramicznych wyróżniamy szkliwione oraz nieszkliwione. Te pierwsze są bardziej trwałe. Innowacyjne szkliwo, którym są pokrywane, skutecznie przeciwdziała gromadzeniu się zanieczyszczeń, a także pozwala łatwo usunąć osady z wapnia i minerałów. Co więcej, wielu producentów wzbogaca swoje produkty specjalną powłoką, która zapobiega powstawaniu smug i pomaga w utrzymaniu w czystości powierzchni ceramicznych.

Wyroby z mniej prestiżowego fajansu są najtańsze, podczas gdy te porcelanowe są o wiele droższe. Natomiast ceramika sanitarna z porcelitu jest oferowana w średniej cenie. Na rynku dostępne są serie z umywalką i toaletą, a często również z bidetem. W niektórych kompletach możemy wybierać umywalki o różnych rozmiarach i sposobach montażu, a także muszle klozetowe stojące lub do zainstalowana na stelażu. Wszystkie elementy danej serii są spójne pod względem stylistyki i kolorystyki, tworząc harmonijną całość. Na rynku dominuje biała ceramika. U różnych producentów biel może mieć jednak różne odcienie, co jest szczególnie widoczne, gdy urządzenia są instalowane obok siebie. Dlatego zaleca się wybór elementów z jednej serii do określonej łazienki. Na rynku dostępne są również umywalki w innych kolorach, ale zazwyczaj tylko na specjalne zamówienie.

Umywalki z innych materiałów niż ceramika

W asortymencie sklepów dostępne są umywalki wykonane z różnorodnych materiałów. Do wyboru mamy urządzenia szklane, oferowane w wielu kolorach i niebanalnych formach. Szkło jest łatwe do utrzymania w czystości, ale jednocześnie delikatne i widać na nim smugi po wodzie. Alternatywnym rozwiązaniem są umywalki wykonane z konglomeratu kamiennego. Są one produktami powstałymi z połączenia zmielonego kamienia (jednego lub kilku rodzajów) z żywicą. Dzięki temu takie umywalki mogą przyjąć niemal dowolny kształt i odcień, a co najważniejsze są wyjątkowo trwałe, nawet przy wykorzystaniu cienkich materiałów. W rezultacie łatwo uzyskać umywalki o ostrych kształtach, co w przypadku ceramiki jest dużym wyzwaniem.

Montaż umywalki – wymiary

Niezależnie od wybranej przez nas szerokości umywalki, wymagane jest minimum 70 cm przestrzeni, aby umożliwić nam swobodne poruszanie się podczas wykonywania codziennych czynności. Idealnym rozwiązaniem jest zatem umywalka klasyczna lub meblowa o szerokości 60-70 cm (dodatkowo 5 cm z każdej strony).

Umywalki montowane na blacie, wiszące lub wpuszczane mogą być węższe, nawet o średnicy 40-45 cm, ponieważ część ich funkcji zastępuje blat lub konsola, na której umywalka jest podparta. Podstawowa zasada brzmi – im umywalka jest węższa, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym powinna być szersza. Tylko wtedy umywalka będzie funkcjonalna i wygodna w użyciu.

Sprawdź:
Jaka wanna do łazienki?
Jakie płytki do łazienki?

O autorze

Moje porady

Cześć! Jestem Patryk i uwielbiam remonty mieszkań. Mam w tym spore doświadczenie, więc chętnie podzielę się z Wami wskazówkami i trikami, które pozwolą Wam sprawnie i bez stresu przeprowadzić remont. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, śmiało piszcie - postaram się pomóc najlepiej, jak potrafię!