Bazą stylowo i funkcjonalnie urządzonej sypialni jest łóżko. Kontynentalne, drewniane, a może to ze standardowym stelażem? Producenci mebli zasypują nas propozycjami w różnych stylach, a przede wszystkim o zróżnicowanej konstrukcji. Chcąc wybrać idealnie dopasowany do naszych potrzeb wariant, zagłębiamy się w detale, o których nie powiedzą ci producenci. Prześledź z nami zestawienie cech popularnych modeli i wybierz idealne dla siebie rozwiązanie.
Aranżacja komfortowej przestrzeni do spania to trudne zadanie. Możemy posiłkować się pomocą profesjonalnych projektantów wnętrz, albo sięgnąć do recenzji i porad, udzielanych przez osoby, które wcześniej zmagały się z podobnymi problemami. Bazując na obu wspomnianych rozwiązaniach, a także dodając spostrzeżenia pracowników sklepów z łóżkami, prezentujemy porównanie kluczowych cech wyróżniających łóżko sypialniane kontynentalne i to ze standardowym stelażem.
Łóżka kontynentalne i zwykłe – dostępne wymiary
Selekcję oferowanych przez sklepy modeli rozpocznijmy od wskazania wymiarów, w jakich najczęściej można je spotkać. Wachlarz możliwości jest duży, a szerokości zaczynają się już od 90 cm. To co prawda łóżko kontynentalne jednoosobowe, ale dostawcy oferują także zasobną gamę opcji do spania codziennego dla dwóch osób.
Rozwiewając wątpliwości, już na wstępnie potwierdzamy, że zarówno modele ze wbudowanym materacem, jak i te ze stelażem występują w tych samych wymiarach. Najpopularniejsze opcje wymieniamy na poniższej liście.
- łóżko kontynentalne 160×200, jak potwierdzają pracownicy sklepów meblowych, to najpopularniejsze modele. Oferując przestronną powierzchnię spania, zapewniają najlepsze warunki do snu dla dwojga. To także wariant ceniony wśród rodziców małych dzieci, którzy wysypiają się nawet wtedy, kiedy w nocy przyjdzie do nich wtulić się ich kilkulatek.
- łóżko kontynentalne 180×200, sprawdzają się w sypialniach osób, które lubią mieć dużą przestrzeń. Jedna z najszerszych powierzchni spania zapewnia im wygodę nawet kiedy wiercą się i kręcą, a nawet sypiają w poprzek. W tych wymiarach modele kontynentalne, podobnie, jak opcje ze stelażem oferują duży pojemnik na pościel. To atut szczególnie dla tych, którzy na dzień pościel zmieniają na dekoracyjną narzutę.
- łóżko kontynentalne 90×200, wspomniane we wstępnie jest bazą całonocnego wypoczynku dla singla, nastolatka lub sypiających oddzielnie małżonków. Ciekawostką w tej klasie są modele z możliwością sterowania ułożeniem materaca. Korzystając z pilota, możemy unieść lub opuścić część przypadającą na kark i głowę, a także sterować ustawieniem fragmentu materaca, na którym spoczywają nogi.
Przyglądając się wymiarom łóżek, warto wspomnieć o jeszcze jednym z nich. Mowa o pośrednim wariancie, który gości zarówno w sypialni pary, jak i młodzieżowej. Mianowicie, chodzi o łóżko kontynentalne 140×200 z pojemnikiem i materacem. To uniwersalna opcja, która doskonale odnajduje się zarówno w małym, jak i przestronnym wnętrzu. Nie przyćmi elementów wystroju, ale też nie zginie w towarzystwie dużej szafy czy przepastnej wielkości okien.
Łóżko z pojemnikiem czy bez? Zalety i wady obu wariantów
W myśl powtarzanej od lat zasady, schowków w domu nigdy dość. Jednak nauczeni doświadczeniem urządzania wielu domów poddajemy ją pod wątpliwość. Owszem, schowek pod łóżkiem to praktyczne rozwiązanie. Umożliwia dyskretne przechowanie zapasowych koców, którymi otulamy się w chłodne wieczory. W wielu domach znajdziemy tam też sezonową odzież, walizki i stare zabawki, którymi już coraz rzadziej bawią się dzieci.
Mając na uwadze, że wszystkie z wymienionych powyżej przedmiotów potrzebują odpowiedniego miejsca, żeby je schować, pojemnikom mówimy jednoznaczne tak. A łóżko kontynentalne z pojemnikiem, podobnie jak jego odpowiednik znakomicie zastępuje niewielką szafę.
Kiedy wybrać łóżko kontynentalne bez pojemnika na pościel?
Pamiętamy wiele projektów wnętrz, w których schowek nie był obowiązkowym wyposażeniem sypialni. Funkcję przechowywania bielizny pościelowej przejęły inne meble, odciążając tym samym łóżko z konieczności wcielania się w rolę małej szafki.
Mebel pozbawiony skrzyni na poduszki i kołdrę prezentuje się lekko. Jego stelaż jest niższy, gdyż nie musi maskować schowka na pościel. Najczęściej wśród modeli bez pojemnika spotkać można łóżko kontynentalne na nóżkach. Wyniesiona nieco ponad podłogę bryła korzystnie wpływa na estetykę pomieszczenia. Optycznie niweluje mankamenty wnętrza, odciąża z wrażenia ciasnoty i przytłoczenia.
Podsumowanie: łóżko kontynentalne vs. ze stelażem
Słowem podsumowania, kończymy pojedynek pomiędzy łóżkami kontynentalnymi, a ich niemal bliźniaczymi modelami z tradycyjnym stelażem. Oba rozwiązania mają szerokie grono zwolenników, a zachodzące pomiędzy nimi różnice bazują na budowie i estetyce wyglądu. Zanim podejmiesz decyzję, zajrzyj do sklepu partnera tego artykułu, jest nim sklep meblowy mirjan24.pl. Znajdziesz tam setki modeli z oddzielnym lub wbudowanym materacem.
Materiał Partnera