Najczęściej zadawane pytania do VIVAGARDEN!

Przeglądaj najczęściej zadawane pytania lub zadaj pytanie!

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Po posianiu lub rozłożeniu trawy z rolki pierwsze koszenie przeprowadzamy kiedy trawnik wyrośnie na ok. 10 cm, skracamy go wtedy o 1/3 długości. Przy następnym koszeniu skracamy go o połowę. Przy późniejszych pokosach trzymamy się zasady ścinania 1/3 całkowitej długości, przy czym ogólna wysokość trawnika po koszeniu powinna być nie mniejsza niż 3-6 cm. Takie koszenie pozwoli na prawidłowe zagęszczanie trawnika i zapobiegnie rozwojowi chorób czy filcu.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Mech pojawia się na trawniku zazwyczaj przez nieodpowiednie pH gleby. Przyczyną może być również zacienienie, nieodpowiednie koszenie czy zbicie trawnika. Przede wszystkim należy zweryfikować odczyn gleby, jeśli jest ona zbyt kwaśna – wapnujemy. Zastanówmy się też czy prawidłowo kosimy trawnik, jeśli kosimy go niżej niż 3 cm, osłabiamy go i ubijamy  zamiast wzmacniać i mech o wiele łatwiej może się rozwinąć. Dobrym rozwiązaniem są nawozy z siarczanem żelaza, jednak aby zwalczyć mech konieczne jest ich regularne stosowanie.

Czy muszę co roku kupować pelargonie na balkon?

Pelargonie w naszych warunkach klimatycznych nie przetrwają mrozów, zwłaszcza w balkonowych doniczkach. Pelargonie możemy zimować aby wykorzystać je w następnym roku a także rozmnażać we własnym zakresie aby uzyskać nowe egzemplarze. Należy jednak pamiętać, że pojedynczej pelargonii nie przechowujemy dłużej niż 2 lata, gdyż z czasem tracą swoje walory ozdobne i przestają kwitnąć.

Co zrobić aby dłużej cieszyć się kwiatami w wazonie?

Aby kwiaty dłużej cieszyły oko najlepiej wykorzystać kilka trików. Przede wszystkim ścinamy koniec łodygi ostrym nożem, tak aby powierzchnia ścięcia była gładka, usuwamy też liście z dolnych części pędów. Pomocne będzie przegotowanie wody do której wstawiamy kwiaty a także dosypanie do niej łyżeczki cukru - pozwoli to nawieźć ściętą roślinę. Dorzucenie miedzianej monety i codzienna wymiana wody pozwoli na zapobiegnięcie rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za szybsze marnienie kwiatów.

Jak często podlewać trawnik?

Jeżeli trawnik [podlewamy ręcznie, najlepiej jest podlewać go co 2-3 dzień (w upały co 2gi), stosując taką dawkę wody (8-12 l/m2) alby woda odpowiednio przenikła w głębsze warstwy ziemi. Najlepiej podlewać trawnik z samego rana, można również wieczorem jednak jest to niewskazane jeśli trawnik łapał już choroby grzybowe.

Chciałabym aby w moim ogrodzie pojawiało się więcej małych zwierząt. Jak mogę to osiągnąć?

Przede wszystkim ważna jest różnorodność obecnych w ogrodzie roślin – motyle i pszczoły przyciągniemy sadząc kwitnące krzewy i rośliny, takie jak budleja czy lawenda, owocujące jesienią i zimą drzewa i krzewy przyciągną ptaki. Warto unikać środków ochrony roślin i zwalczać nieproszonych gości możliwie naturalnymi metodami. Ważne jest też pozostawianie „naturalnego bałaganu” w ogrodzie – stert gałęzi i liści, będących schronieniem dla owadów czy małych ssaków.

Nie ma odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytanie? Zadaj je Martynie!

Back to Top