Hortensja – królowa krzewów

Hortensja – królowa krzewów
Jedna z najbardziej charakterystycznych ozdób ogrodów. Intryguje wielkimi kwiatostanami, ale także ich sezonową zmiennością. Jej kwiatami możemy cieszyć się nawet teraz, kiedy uroda ogrodów powoli gaśnie. Gatunków hortensji w Polsce mamy kilka. Jak je odróżnić, jak pielęgnować i gdzie najlepiej się sprawdzą?
Hortensja bukietowa
Hortensja o charakterystycznych, stożkowatych kwiatostanach. Kwitnie dość późno – w sierpniu, i znana jest ze stopniowo wybarwiających się kwiatów. Najpopularniejszą odmianą hortensji bukietowej jest ‘Limelight’ – początkowo kwiaty są limonkowo-zielone, z czasem wybarwiają się na kremowobiały kolor, na jesień zaś różowieją. Najpiękniej i najszybciej rozwinie się na stanowisku dobrze doświetlonym, choć toleruje też półcień.
Hortensja krzewiasta
Znana z płaskokulistych, eleganckich kwiatostanów. Najbardziej znana jest odmiana ‘Annabelle’ o kwiatach białych i różowa ‘Pink Annabelle’. Hortensja krzaczasta ma dość luźny pokrój, pędy są wiotkie, z tego względu lepiej kilka sezonów po posadzeniu korzystać ze specjalnych podpórek. Radzi sobie w półcieniu, ale lepiej rozwija się w pełnym słońcu. Kwitnie całe lato – od czerwca do sierpnia.
Hortensja ogrodowa
Występuje w tysiącach kolorów i odmian, kuliste i lekko przebarwiające się kwiatostany to jej główny atut. Jedna z nielicznych hortensji która występuje w intensywnie niebieskich odmianach. Niektóre odmiany w zależności od nawozu mogą zmieniać kolory kwiatów. Doskonale radzi sobie w półcieniu, w słońcu wymaga dobrze nawilżonej gleby. Kwitnie od czerwca do sierpnia, często nawet do września.
Hortensja piłkowana
Odróżnia się spośród innych gatunków ciekawym kwiatostanem, składającym się z dwóch rodzajów kwiatów. Wewnątrz znajdują się maleńkie, kuleczkowate kwiaty płodne, zaś na zewnątrz płonne, które znamy z innych hortensji. Doskonale radzi sobie w półcieniu, pod koronami drzew. Najbardziej znana odmiana to ‘Intermedia’, na kwaśniejszych glebach przybierająca niebieskawy odcień kwiatów. Kwitnie w lipcu i często powtarza kwitnienie pod koniec sierpnia – jej kwiatami można cieszyć się aż do jesieni.
Hortensja dębolistna
Najdelikatniejsza z hortensji, bo wrażliwa na mrozy i uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu lubi miejsca półcieniste i zaciszne, osłonięte od wiatru. Znana nie tylko z wydłużonych, okazałych kwiatostanów, ale także z jesiennego, czerwonofioletowego przebarwienia liści. Z czasem, pod wpływem zimna przebarwiają się także kwiaty. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Jak pielęgnować?
Wszystkie hortensje lubią glebę lekko kwaśną i próchniczną. W zależności od gatunku należy zapewnić im odpowiedni stopień wilgotności podłoża (bukietowe i krzewiaste są bardziej odporne na brak wody niż ogrodowe, dębolistne i piłkowane, którym podczas suszy szybko opadają liście).
Warto wspomnieć, że hortensje po kwitnieniu nie zrzucają kwiatów – tym samym możemy cieszyć się nimi całą jesień, zimę, a na wiosnę je przyciąć. Jeśli mamy wyjątkowo deszczową jesień, warto kwiaty przyciąć wcześniej, aby nie były siedliskiem grzybów i chorób.
Ciąć możemy tylko niektóre hortensje. Bukietowa i krzewiasta świetnie rozrosną się i zakwitną obficiej po cięciu, dlatego warto na wiosnę przycinać ją do 1/3 zastanej wysokości. Z kolei hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna kwitną na pędach zeszłorocznych – przycinając je pozbędziemy się też zawiązków kwiatów, dlatego tniemy tylko pędy chore i uszkodzone.
Jakie hortensje widzicie w swoich ogrodach? Jest jeszcze czas aby je posadzić! 🙂
Back to Top