Ogrodnicze błędy jakie popełniacie jesienią

Ogrodnicze błędy jakie popełniacie jesienią
Jesień to pora roku która rzadko zachęca do prac w ogródku. Dzień jest coraz krótszy, plucha i zimno to też nie najlepsi sprzymierzeńcy ogrodniczego zapału. Pamiętajcie, że jesienne prace nie tylko odejmą nam problemów wiosną, ale pozwolą też utrzymać ogród w lepszej kondycji. Czytajcie i… do pracy!

1. Nie usuwasz chwastów

Przewiane korzonki i bolące kolana to wątpliwa nagroda za porządek na rabatach, ale jeśli stwierdzisz, że jesienno-zimowe chłody i tak znacząco przetrzebią armię chwastów, możesz się srogo pomylić. Znacząca ilość chwastów sieje się właśnie jesienią, tuż przed mrozami. Jesienne lenistwo przypłacisz prawdziwą wojną na wiosnę!
Jak wziąć się do roboty?
Usuwaj chwasty metodą „małych kroków”, np. codziennie 5 minut – zachowasz porządek w ogrodzie i zdrowie.

2. Przycinasz krzewy

Jesień to pora kiedy cała natura szykuje się na zimowe chłody. Przycinając krzewy liściaste powodujesz stymulację ich wzrostu, przez co rośliny zużywają energię, którą powinny oszczędzać na „chłodny i głodny” okres zimy.
Jak wziąć się do roboty?
Jeśli musisz przeprowadzić cięcie, najlepiej zostaw je do wiosny, chyba, że chcesz przyciąć pędy chore lub uszkodzone – takie najlepiej usuwać aby nie stworzyły ogniska choroby.

3. Zostawiasz owoce

Zostawianie opadłych owoców do następnego sezonu to otwarte zaproszenie dla szkodników i chorób które na zimę szukają zapasu pożywienia. Jeśli myślisz, że samo przekopanie resztek z glebą na wiosnę załatwi sprawę, możesz nawalczyć się o owoce przez cały następny sezon.
Jak wziąć się do roboty?
Zrzucaj wszystkie pozostałości po owocach do kompostownika. Panujące tam warunki gwarantują dobre gnicie i z czasem zamienią się w świetne pożywienie dla innych roślin.
Back to Top